Kültürel temellere oturmayan hiç bir hareketin sürekliliğini ortaya koyamayacağı bilinciyle hareket eden Kültür ve Ar-Ge birimi, milli değerlerimiz ile entegrasyon yönünde çalışmalar yapmayı görev alanı olarak tayin eder.

Belirli gün ve haftaların listelenmesi ile birlikte bu zaman aralıklarında toplumsal duyarlılığı arttırmak ve bu yönde motosiklet ve alternatif araç sürücülerine hatırlatmalarda bulunacak sosyal paylaşımlar yapılması için ‘Bilgi ve Teknoloji Birimi’ ile sürekli dirsek teması halinde kalarak gündem oluşturmak için çaba sarf eder.

Özellikle kendi dahili alanında bir kültür inşaa eden motosiklet sürücülerinin kültürel faaliyetleri yönünde araştırma ve geliştirme faaliyetleri yaparak organizasyonlara öncülük yapmayı gaye edinen Külrür ve Ar-Ge Birimi, sürücülerin biraraya gelebileceği kültürel temalı kortejlerin düzenlenmesinde aktif rol oynar.

Doğa ve çadır kamplarında Serüven etkinlikleri için kültürel içerik üretimi ile gençleri meşgul ederek, kültürel çalışmalar içinde grup çalışması anlayışının yaygınlaşması için de emek ortaya koyacak olan Kültür ve Ar-Ge Birimi, bu noktada projeler geliştirmek için üniversitelerin ilgili alanları ile iş birliği yaparak bilim ışığında çalışmalarını gerçekleştirmeyi hedef edinir.

Yapılacak seyahatlerde bulunulacak mekanlar ile ilgili kültürel temalı ön araştırma yaparak rehberlik verilerini üyelerle paylaşacak olan Kültür ve Ar-Ge birimi, ‘Kültür ve İnanç Turizmi’ alanında da sektör için yeni çığırlar açmak ya da unutulan tozlu değerleri tekrar gün yüzüne çıkarmak için var gücüyle gayret sarf etmeyi kendine temel ilke edinir.