Kış Kampına Hazır Mıyız?

Selam arkadaşlar, yazımın yayınlanacağı ay -aralık-, derneğimizin en önemli ilkesel sloganı “Rüzgar Nereye Biz Oraya” olunca haliyle aklıma ilk gelen soru “Neden kış kampları ile ilgili bir yazı kaleme almıyorum” oldu. Bu nedenle genelde yaz aylarının bir etkinliği olarak bilinen kampların özellikle kış aylarında bazı kimselerce hiç denenmediğini dahi bildiğim için böyle bir serüvene biz Serüvenciler olarak sizi davet ve teşvik etmek istedim. Haliyle,  sizlere “hard kamp” diye tabir ettiğimiz en zorlu kamplardan olan kış kamplarından biraz bahsetmek istiyorum.

HAYDİ KIŞ KAMPINA!

 

Dilerseniz, kış kampları nasıl olmalı, nelere dikkat edilmeli, enine boyuna ama özetle ele alalım.

         Malzeme seçimi

         Öncelikli olarak kış kampı atabilmemiz için asıl ihtiyacımız olan beş mevsim (Alpinist) veya dört mevsim kamp çadırı, ekstrem derecesi yüksek sizi üşütmeyecek uyku tulumu ve ağır kış şartlarına dayanıklı kıyafetlere ihtiyacımız bulunmaktadır.

         Kamp alanı seçimi

         Kamp alanı seçerken öyle gelişigüzel bir noktayı tercih edemeyeceğimizi bilmelisiniz.

Doğadaki yaban hayatını da göz önünde bulunduracak olursak kesinlikle burada öne çıkacak olan en önemli etkenlerden bir tanesi de güvenli ve doğru kamp alanı tayin etmemiz olacaktır.

         Beslenme

          Kış kamplarında beslenmenin ne kadar önemli olduğunu  bilmeyen yoktur ancak beslenmenin enine doğru nitelemesini yapmak zorundayız. Yani doğru beslenme işi biraz farklı bir konu. Yüksek kalorili ama size ağırlık yapmayacak yiyecekleri tercih etmelisiniz. Tatlılar sizin için tehlike anında açılacak ambalajlar olmalı. Yani ani kan şekeriniz düştüğünde yemek yiyebileceğiniz zaman dilimi için size vakit kazandırmalı. Bunun yanı sıra tahin helvası, bal, pekmez ise doğal meyve şekeri içerdiğinden her an tüketebileceğimiz ve sizi ciddi şekilde toparlayacak ve kesinlikle tercih edilmesi gereken gıda maddeleridir.  Bunun dışında yazın kaçındığınız doğal ve sağlıklı yağlı yiyeceklerden kış aylarında istifade etmeniz yararınıza olacaktır. Bu noktada mangalcılar için gün doğdu diyebiliriz. Özellikle kuyruk yağı, tereyağı, balık yağı ve tabi ki zeytin yağı kış kamplarında aşırıya kaçmadan tüketilmesi gereken zorunlu yiyecekler arasındadır.

         Hipotermi

            Normal sağlıklı bir insanın vücut ısısı 37 derecedir. (98 Fahrenayt) Hipotermi dediğimiz olay ise vücut ısısının 37 derecenin hızla altına düşmesi sonucu yaşanan ani ısı kaybı ile gelişen istenmeyen durumdur. Özellikle kış kamplarında, kişi ya da grupların hipotermi ile birlikte ciddi bir sağlık sorunu yaşayabilecekleri ihtimal dahilindedir.

 

 

Bu nedenle bilinçli olmak ve hipotermiye karşı nasıl bir tedbir alınacağı ile ilgili bilgilenmenin hayati öneme sahip olacağını açıkça söylemeliyim. Çünkü gelişen ani ısı kaybı, kişiyi şoka sokacak ardından müdahale edilmemesi durumunda ise mutlaka profesyonel müdahale gerektiren bir noktaya getirecek. Bunun için hipoterminin belirtilerini iyi bilmeniz gerekiyor.

 1. Uzuvlarda üşüme ve donma hissi
 2. Titreme
 3. Koordinasyon ve dikkat eksikliği
 4. Denge kaybı
 5. Bilinç kaybı

Hipotermiye karşı alınacak tedbirler

            Hipotermiye maruz kalma olasılığı bulunulan bir kamp sırasında eğer yukarıdaki belirtiler hissedilmeye başlandıysa ya da böyle bir olasılık ihtimali üzerinde duruluyor ise bazı tedbirlerin alınması gerekmektedir.

 1. Doğru çadır izolasyonu (Çadırın toprak ile temas eden eklem noktalarının karla örtülmesi)
 2. Ekstrem derecesi yüksek uyku tulumu var ise bunun tercih edilmesi
 3. Termal battaniye kullanılması (Alüminyum folyo da kullanılabilir)
 4. Çadır içerisinde sağlıklı ve hijyenik ortamı
 5. Eğer bulunabiliyor ise elektrik hattının olduğu bir kamp alanının tercih edilmesi ve direkt ısı vermek yerine sıcak hava üfleyen mini elektrikli ısıtıcıların çalıştırılması
 6. Kış kampına giderken cep sobası denilen pratik ısıtıcılarının alınması
 7. Termal içlik ve termal çorap gibi tekstil ürünlerinin tercih edilmesi
 8. Su geçirmez ve soğuğa karşı dayanıklı ayakkabıların tercih edilmesi
 9. Kıyafetlerin ıslanma ihtimaline binaen yedek kıyafetlerin bulundurulması. Çünkü ıslanmış kıyafetler soğuk havanın etkisiyle birlikte vücut ısısında ani düşüşlere neden olabilmektedir)

Bu önlemleri almak kış kampına gidecek olan doğaseverler için hayati önem taşıyor. Aksi takdirde tıbbi müdahale gereken bir noktada kendinizi bulmanız an meselesi olabilir. Böyle bir durumda hayati tehlike içinde bulunacağınızı önemle hatırlatmamız gerekiyor. Böyle bir serüvende istenmeyen bir durum yaşanmaması, güvenliği her daim önde tutan biz Serüven’ciler için asla ve asla ikinci plana atılmayacak ya da ihmale gelmeyecek bir kriter.

Bu nedenle eğer rüzgar bizi karlarla kaplı bembeyaz bir örtü üstünde kamp atmaya çağırıyor ise mutlaka ve mutlaka önlemleri aldıktan sonra bu davete kulak vermemiz gerekiyor. Aksi takdirde güzel bir hafta sonu ümidiyle çıktığımız bir kamp etkinliğinin tahmin edemeyeceğimiz kadar ciddi ve kötü sonuçlar doğurabileceğini aklınızdan çıkarmayın.

Yeni yılın ilk gününde www.seruven.org.tr ve www.seruvender.com ’da farklı bir konu ile tekrar buluşuncaya dek huzurla kalın…

 

                                                                                                                                                         Soner Gürkan Yücel

Dünya Seyyahı ve Doğa Aktivisti

Serüven Yönetim Kurulu Üyesi

One Response

Bir yorum yaz

error: İçerik Koruması!